Grand Lodge Officers

ELECTED OFFICERS

 

Most Worshipful Grand Master

 
 

             Julius W. Brown Jr. 

 

 

 
 

GRAND SENIOR WARDEN

Screen Shot 2017-04-18 at 5.39.12 PM.png

RW Gilbert E. McClary, Sr.

DEPUTY GRAND MASTER

IMG_7418a.png

RW Lester L. Dickson

 

GRAND JUNIOR WARDEN

RW Terrell Hicklin


 

GRAND SECRETARY

1GSEC-Lawrence.png

RW Latroleum C. Lawrence

GRAND LECTURER

new dune ma11y copy.png

RW Ian Dume'

GRAND TREASURER

RW Roy G. Price


GRAND TRUSTEES

GRAND TRUSTEE

RW Delbert S. Love, Jr.

GRAND TRUSTEE

RW HAMPTON GEORGE.jpg

RW Hampton George

GRAND TRUSTEE

RW Toney Hampton

GRAND TRUSTEE

RW Ronald B. Carpenter

 

RW Wayne T. McNeal

 

DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS


District 1 Greater Seattle Washington Area

RW-Placeholder (1).jpg

DDGM - RW Maurice Brooks

 

District 2 Pierce/Kitsap Counties

RWHarrisHarvey.jpg

DDGM-RW Harris Harvey

ADDGM - RW Oscar Horne


District 3 Pasco Washington

DDGM - RW Donald Bell

ADDGM - RW Opris Vincent King 


District # 4 Eastern Washington

DDGM - RW Ronald B. Carpenter

 

District 5 Canada

DDGM - RW Lloyd C. Davis

ADDGM - WB Dudley R. Green 

 

District 6 Mainland Japan

DDGM - RW Michael Preaster

ADDGM - RW Miles Hicks

 

District 7 Okinawa, Japan

DDGM - RW Eric Harris

ADDGM - WB James L Robinson

 

District 8 Guam

DDGM - RW Cornelius Dion Lyle 

ADDGM - RW Clifton Claybrooks

 

District 9 Western Europe

DDGM - RW Enrique R. John

ADDGM - RW James B. Gilbert III

ADDGM - RW Dennis Randall

 

District 10 Republic of Korea

DDGM - RW Clarence G. Johnson Sr. 

 

District 11 Northern Washington

RW-Harris-11.jpg

DDGM - RW JAMES HARRIS 

 

District 12 Republic of Philippines

DDGM - RW Kenneth Williams

 

District 15 Middle East

DDGM - RW Markeith Persons

ADDGM - WB Milton Reed


 Appointed Officers

Grand Senior Deacon RW Joe B. McNeal  #59

 

Grand Junior Deacon WB Matthews J. Roberts, Sr.  #83

 

Grand Senior Steward WB Gregory McNair  #37

 

Grand Junior Steward WB David M. Roberts  #79

 

Grand Chaplain Rev. Dr. Jesse T. Ogburn  #5

 

Grand Marshall WB Eric D. Barfield  #44

 

Grand Pursuviant WB Darrell Meriwether, Sr.  #9

 

Grand Standard Bearer WB Gary Armstrong  #39

 

Grand Bible Bearer WB Kenneth Campbell  #83

 

Grand Tyler WB Odis Crosby, Jr.  #83

 

Grand Historian WB Tyrone Johnson  #72
 

Grand Photographer WB Donnie McHerron  #83

 

Grand Medical Officer RW Harris Harvey  #70

 

Grand Military Advisor RW Alex Pratt  #93

 

Assistant Grand Chaplain        PM James Powell #70

  

Regular Committees

Grand Lodge Credentials Committee RW Mario C. Williams  #62

 

Oversight 3-7 Year Planning Committee RW Daniel R. Poole  #68

 

Works and Returns Committee WB Onaje L. Grady  #78

 

Scholarship Investment Committee RW Roy Price  #83

 

Officers’ Reports & Steering Committee RW Marcell H. Randall  #53

 

Charters & Dispensations Committee RW Timothy Graves  #97

 

Building Project No. 1 – Tacoma Chair WB Eric D. Barfield  #44

 

Building Project No. 2 – Seattle Chair WB Berry Carter  #43

 

Building Project No. 5 – Bremerton Chair WB Dave Wilson  #35

 

Comptroller Board Members

MW James F. Troutt II  #3 WB Norwood Brooks #53

 

MW Carlton B. Tucker  #44 RW Hampton George #83

 

WB Thomas V. Bowers  #9 WB Ernest Huntley #53

 

RW Roy Price  #83 RW Latroleum C. Lawrence #101

 

Standing Committee Chairs

Grand Lodge Convention Director MW Carlton B. Tucker  #44

 

Grand Entertainment Committee RW Lester L. Dickson  #70

 

Grand Lodge Awards Committee RW Gilbert E. McClary, Sr.  #9

 

Grand Lodge Scholarship Committee RW Terrell D. Hicklin  #83

 

Grand Lodge Masonic Code Committee MW James F. Troutt II  #3

 

Grand Lodge Jurisprudence Committee MW Patrick L. Hughes, Sr. #72

 

Grand Lodge Grievance & Appeals RW Joe B. McNeal  #59

 

Grand Lodge Charity Committee WB Harris R. Smith  #9

 

CC of FC / Non-Prince Hall Masons RW Gilbert E. McClary, Sr.  #9

 

Grand Lodge Facilities Maint. Manager WB James McCleod  #35

 

Grand Lodge Reclamation Committee RW Garry Tyler  #67

 

Grand Lodge Auditor WB Anthony Coleman  #72

 

Grand Lodge Insurance Agent WB Ernest Huntley  #53

 

Grand Lodge Supreme Master Knight RW Melvin Lozan  #2

 

Grand Lodge Automation & Technology RW Ross Eisenberg  #

 

Grand Lodge Life Members

WB Charles Eakers, No. 2 RW Melvin Lozan, No. 2

 

WB Vollie Johnson, No. 5 WB Mozart A. Mimms, No. 16

 

WB Dave Wilson, No. 35 WB Leroy J. Williams, No. 35

 

RW Authuree Bellanger, No. 42 WB Berry Carter, No. 43

 

RW John W. Fort, No. 43 RW Richard Simmons, No. 43

 

HPGM Harold H. Bond, No. 44 RW David Archibald, No. 44

 

WB Elmer Johnson, No. 44 RW LaRoi Carter, No. 44

 

WB James Lavender, No. 74 WB Eric D. Barfield, No. 44

 

RW William E. Spenser, No. 44